La falla Sant Joan amb ADISPAC / Xavier Cantera

0
541

FALLA SANT JOAN GERMANOR 2Com en una «plantà» extraordinària de falles solidàries, ADISPAC està tenint, en aquests primers dies de la tardor, la sort de rebre la col·laboració desinteressada de la Falla Sant Joan d’Alzira, la qual ha aconseguit reunir un magnífic elenc d’artistes i entitats musicals i culturals per a muntar un espectacle de gran qualitat i arrelat en la nostra cultura valenciana. Es dóna la coincidència que es titula «De soca-rel» per a significar que hem de recuperar i afermar les nostres arrels més fortes i autèntiques per a construir un futur solidari però, en aquest cas, per a muntar un espectacle a benefici de la nostra entitat Adispac, la qual ha simbolitzat el seu premi de cada any,»ADISPAC SOM TOTS», precisament en una «soca» sòlida i ben arrelada com és la Família de les persones amb discapacitat intel·lectual, sense la qual no podria ser real la inclusió plena d’aquestes persones en la nostra societat.

Els participants d’aquest esdeveniment, encapçalats per Pep Gimeno BOTIFARRA, amb les seues actuacions desinteressades, com són Gerad Tomás, Carles Dénia, Lola “la Molinera”, Joan Amèric, Angels Conca Boix, Alex Iñigo a la guitarra, el dolçainer Xus Gandia, Colla de Tabal i Dolçaines Els Raboses d’Alzira, l’Agrupació IBN JAFADJA de la Societat Musical D’Alzira i Eugeni Alemany com a presentador de l’acte, van a protagonitzar un esdeveniment, culturalment i socialment històric, en aconseguir motivar la solidaritat de la ciutadania mitjançant un acte totalment realitzat en la nostra llengua valenciana i recuperant les arrels més autèntiques de la nostra cultura, al mateix temps que les projecten sobre la societat actual amb un llenguatge poètic, modern, reivindicatiu i lluitador per superar i eliminar totes les barreres i injustícies que fan una societat desigual i perquè les persones amb diferències funcionals, com les que ADISPAC atén des de fa 40 anys en el seu Centre Ocupacional La Ribera, vegen reconeguts tots els seus drets i realitzats els seus somnis personals de viure en una inclusió plena com qualsevol ciutadana i ciutadà de la nostra ciutat.

La Falla Sant Joan, amb tots els seus càrrecs representatius i amb totes les persones que formen la seua comissió fallera han volgut tenir aquest gest solidari amb la nostra entitat ADISPAC, coneixedors de les dificultats que estem passant  en aquests moments i així pal·liar, en part, les retallades produïdes per l’Administració Pública ja substituïda pels vots. Volem agrair per endavant a la Falla Sant Joan, i a totes les persones i entitats solidàries, la seua col·laboració i suport en benefici de les persones amb discapacitat intel·lectual.

Dejar respuesta

Please enter your comment!
Please enter your name here