Les trobades «dignifiquen» l’escola i a més «un altra manera» de ser valencians

0
446
Cercavila en la Trobada d’Alberic
Trobada d’Antella

Les Trobades d’Escoles en Valencià 2014 se centren en la defensa d’escola que millors resultats acadèmics dóna: l’escola en valencià, un model que està establert, bàsicament, en el sistema educatiu públic.

Són el símbol del treball que esteu fent els qui creieu en la nostra escola. Festes lúdiques i reivindicatives que recorren les comarques per visualitzar l’estima pel valencià i per a defensar la necessitat de destinar els recursos públics que es mereix una escola com la nostra, la que està formant els valencians i les valencianes del futur.

Inacceptable i antidemocràtic

És inacceptable que un govern tanque centres educatius. És antidemocràtic que s’intente eliminar l’ensenyament en valencià. Cada família a la qual es nega el dret bàsic que els seus fills i filles estudien en valencià està patint una política governamental autoritària.

Les Trobades són l’exemple de la democràcia participativa, els altaveus socials del treball invisible i l’actitud constructiva de totes les persones que dignifiquen l’escola i, així, dignifiquen també una altra manera de ser valencians.

Fa anys que estem obrint pas al valencià de l’escola al carrer, un pas fonamental per a la normalització de la nostra llengua i perquè l’alumnat tinga referents en valencià més enllà de l’aula. Els mitjans de comunicació són clau en aquest sentit. El govern ha deixat els xiquets i les xiquetes valencians sense cap mitjà audiovisual d’àmbit de país que emeta programació en la nostra llengua. S’ha fet un colp d’estat mediàtic i ens han privat de mitjans de comunicació públics en valencià. L’alumnat té dret a referents audiovisuals que parlen en valencià; és més, qui ens governa té l’obligació d’oferir aquest dret a tota la ciutadania.

Fomentar el màxim tret d’identitat

És per això que la nostra escola vol que es recupere un espai mediàtic que fomente el nostre màxim tret d’identitat i que servisca de model per a treballar continguts també a l’aula.

Els màxims responsables polítics han de respectar la llengua dels valencians i de les valencianes. Els que ocupen càrrecs a les grans institucions han de ser models i referents de la normalització del valencià. Hauria de ser lògic que s’expressaren en la nostra llengua. És per això que han d’assumir la seua responsabilitat i ser els primers a utilitzar-la i promoure-la. Han de fer tots els possibles perquè l’oferta d’ensenyament en valencià es normalitze i perquè el valencià tinga el seu espai en tota la resta d’àmbits d’ús.

Qui qüestiona la nostra llengua qüestiona les persones que hem escollit viure en valencià. La nostra és una escola a tot color i qualsevol atac que la vulga pintar de gris està marginant el model d’ensenyament òptim al País Valencià, l’escola en valencià, la nostra escola.

Manifest (resum)

PROGRAMACIÓ TROBADA DE CORBERA

Divendres dia 4 d’Abril
22:30 h. al Teatre Ricardo Cebolla, Teatre amb “El florit pensil”. Companyia Magic6.
Diumenge dia 6 d’Abril
9:00 h. Eixida des de Sueca i Alzira de la ruta Vine-te’n a la Trobada en bici. Arribarà a Corbera
aproximadament a les 10 h.
9:30 h. Concentració i eixida de la cercavila cívica, des del Parc Rosa dels Vents fins a l’entaulat de
la Trobada.
10:00 h. Inici de la Cercavila des del Parc Rosa del vent fins a l’Entaulat, ubicat a la plaça Major.
10:30 h. Parlaments de benvinguda de la 29 Trobada de la Ribera a l’entaulat.
Solta de coloms i 29 trons d’avís patrocinat per la Falla Vila i Honor de Corbera.
11:00 h. Inici d’activitats de la Trobada
– Tallers i paradetes informatives al carrer
– Actuacions d’entaulat
– Premi Les 3 millors fotos de la 29 Trobada
– Animació de carrer a càrrec del Grup de Danses l’Alter de Corbera i l’Ass. Cultural Tabalaina
11:00 h. Inauguració a la Casa de la Cultura de l’exposició Lambert Castelló, autor del primer
llibre per a l’ensenyament de la lectura en valencià.
12:00 h. Partida de Raspall al carrer Sant Antoni.
12:30 h. Cant valencià a càrrec d’Agustí Giménez Peral, al piano Cristina Granell, a l’Ateneu Musical.
13:45 h. Finalització de les activitats matinals de la 29 Trobada
Dansà popular i participativa a càrrec del grup de Danses l’Alter de Corbera, el Grup de
danses d’Alfarb i l’Associació Cultural Tabalaina, al voltant de la plaça major de Corbera.
14:00 h. 6a Jornada Gastronòmica Més a gust en valencià, als bars, restaurants i forns participants.
14:30 h. Lliurament del premi a la Taula millor parada i els invitats més polits.
14:00 h. a 16:00 h. Activitats infantils amb castells inflables a la Plaça Major.
17:00 h. Acte de cloenda a l’entaulat. Parlaments de cloenda
Actuació musical de Dani Miquel.
Divendres 11 d’Abril
Al teatre Ricardo Cebolla de Corbera lliurament dels Premis Sambori.
Presentat per l’actor Enric Esteve
18:00 h. Premis comarcals.
19:00 h. Premis locals.
Dissabte 10 de Maig
23:30 h. Concert de la Gira al Casal Jove de Corbera. Acturaràn: Alikata Rock, Desafino Total i Llicsons

Dejar respuesta

Please enter your comment!
Please enter your name here