Lliurats a Alberic el XV Premis Sambori de la Ribera que donen pas a la Trobada

2
729

El Teatre Liceu d’Alberic, va acollir el passat divendres el lliurament  de la XV edició del Premi Sambori, dins els actes de la 28 Trobada de centres d’ensenyament en valencià de la Ribera.

 Entre tots els guanyadors i guanyadores de la fase Trobada, s’atorgaran tres premis, dels quals, el primer premi será un viatge a Port Aventura, el  21, 22 i 23 de juny, que es lliurarà el 25 de maig al Paraninf de la Universitat d’Alacant.

 L’Alcalde d’Alberic, Antonio Carratalà i Minguez, assenyalà que Alberic, « està lluitant mes que mai per defendre la seua cultura, els seus orígens i el valencià.» 

 Josep Chaqués, President de la Fundació Sambori, va començar agraInt la presència dels asistentes,a  l’Ajuntament d’Alberic, i especialment » l’esforç de professors i alumnes, per la seua participació i col·laboració. 29 anys lluitant pel valencià, i per una escola pública i de qualitat». Va continuar dient Josep, que  “ en més de 121.000 €, están valorats els premis, regals i viatge final a tots, que es donen, desde 0 anys fins als estudiants universitaris».

Mes recolçament a les Institucións, i menys retalladles a l’educació, acabà dient Chaqués.

Participació

La Ribera 2013

Alumnes

Centres

Mestres

Escoles d’infantil i Primaria

4.172

35

267

Instituts

1.056

7

27

Educació permanent d’Adults

246

4

10

TOTALS 2013

5.474

46

304

PREMIATS/FINALISTES

D’EDUCACIÓ D’ADULTS

Jurat: Maria Josep Cortés i Pau Viciano

– “Sóc diferent”, Jonatan Garcia Castañ, del FPA Jaume I, d’Algemesi

– “La claror d’un carrer”, Rosa Mª Tapia Alcover, de l’Escola d’Adults de Carlet

– “Dolores Maca”, Mª José Roca Sanmigue, de l’Escola d’Adults de Carlet

BATXILLERAT i CICLES FORMATIUS

Jurat: Virginia Martinez i Calvo

“L’Andana”, Laura Esplugues Alcover, del IES Eduardo Primo, Carlet

“Canvi inesperat”, Ana Roig Garcia, del IES Eduardo Primo, Carlet

“Vides retalladles”, Carlos Canet Moragon, del IES Eduardo Primo, Carlet

SEGÓN CICLE DE SECUNDARIA

Jurat; Maria Josep Cortés i Pau Viciano

“Futur incert. Qué ens espera”, Sandra Martinez Rodriguez, del IES Guadassuar

“Dins d’unes botes roges”, Anna Adrià Català,  IES Arabista Ribera, de Carcaxent

“Somnis reials”, Oreto Arnandis Viñerta, del IES Els Èvols, de l’Alcudia

PRIMER CICLE DE SECUNDARIA

Jurat: Silvia Miralles i Antonio Torres

“Els contes de la vida”, Maria Sala Higón, del IES Toris

“Els sentiments no tenen titol”, Maria Lozano Bohigues, IES Els Èvols, de l’Alcudia

“Aurelia”, Sergi Agüir Tapia, del IES Eduardo Primo, Carlet

“La llei”, Jadda Boukhabbaz (Menció Especial pel tema tractat), IES Arabista Ribera, de Carcaxent

TERCER CICLE DE PRIMARIA

Jurat: Claudio Garcia, Arturo Richard, Enric Ramiro i Jose Mª Àlvarez

“Maximum Thesarum”, Maria Fuster Biasco, CEIP Vicente Blasco Ibañez, Alginet

“L’encanteri del drac”, Pau Peris Pastor, CEIP Miguel de Cervantes, Catadau

“Pensaments”, Aitana Sanz de Ramón, CEIP Almassaf, Almussafes

SEGÓN CICLE DE PRIMARIA

Jurat: Isabel Alonso, Joan Andrés, Luis Cases i Amparo Gimenez

“Un llibre fantasía”, Ponç Navarro Climent, CEIP Severí Torres, Castelló d l Ribera

“Turixi”, Julià Giménez i Sanz, CEIP San Francesc de Borja, Llombai

“Un aniversari reciclat”, Isabel Ibañez Adelantado, CEIP El Castell, Corbera

“Els donyets que reciclaven”, Neus Iborra Montón, Co-legi Hernàndez, Castelló d l Ribera. (Menció Especial pel tema tractat)

PRIMER CICLE DE PRIMARIA

Jurat: Dolors Martinez, Roser Giménez Martí, i Pere Calpe

“El cullerot i el riu claret”, Arnau Verdú Grimaltos, Castelló d l Ribera

“La bufanda i el vent”, Mathias Cercel Sopirlache, CEIP Almassaf, Almussafes

“La iaia i el molinet de café”, Markus Christian Laliga Àlvarez, CEIP Sant Bernat, Carlet

D’EDUCACIÓ INFANTIL, MODALITAT COL-LECTIVA

Jurat:Pepa López Polo i Pilar Sànchez Alaclde

– Infantil 5 anys, “Un món d’invents”, Mestra: Esther Blasco Cuesta i Mila Enrique Belvis, CEIP El Convent, Alberic

– Infantil 4 anys, “La lluna de la Muntanya”, Mestra: Ana Artés Ferrer, CEIP San Francesc de Borja, Llombai

– Infantil 4 anys, “L’ordinador de Pau”, Mestra: Marta Pellicer Javier, CEIP El Convent, Alberic

– Infantil 3 anys, “Atrapada a l’estrela”, Mestra: Ana Tortajada Ferris, CEIP Balmes, Guadassuar

– Infantil 0-3 anys, “Un raig mervellós”, Mestra: Maria Cicuendez Aroca, Escola Infantil Tulell D’Alzira

D’EDUCACIÓ INFANTIL, MODALITATTREBALL PEDAGÓGIC

Jurat: Pepa López Polo i Pilar Sànchez Alcalde

– PREMI EMPAR GRANEL, nominats, Mestra: Ester Blasco Cuesta i Mila Enrique Belvis, CEIP El Convent, Alberic

Al llarg de l’acte ha estat fent les delicies i rialles a menuts i grans, el

GRAN JORDIET”, contant contes on participaren tots.

Eduardo Sala / corresponsal (text i fotos)

2 Comentarios

  1. hola, la meua filla guanyà un premit «princesa en la mar» de 1-A. de l´escola «el convent» i voldria recuperar el conter, com podría recuperar-ho?
    gracies

    • Bon dia Alicia, soc Eduardo Sala. Emposaré amb contacte amb els Premi Sambori, i teu diré, Cridam el dimecres 24, al 648 834 686. Enhorabona pel premi de la teua filla Elena.

Dejar respuesta

Please enter your comment!
Please enter your name here