La Unió Musical d’Alberic torna a la Secció d’Honor del Certamen Internacional de València

1
297
 
 
 
 

La Unió Musical d'Alberic al Certamen d'Altea
Dins de la Fira de Juliol, l’Ajuntament de València organitza cada any el Certamen Internacional de Bandes de Música “Ciutat de València”, i podríem definir-lo com el millor certamen de Bandes de música del mon. Enguany arriba el 125 aniversari de la fundació d’este certamen, que es distribueix en quatre categories: Secció Tercera (fins 50 músics), Secció Segona (fins 80 músics), Secció Primera (fins 110 músics) i Secció d’Honor (fins 140 músics), i es celebrarà al Palau de la Música de València, respectivament entre el dijous 21 de juliol, fins al diumenge 24.
 
Enguany, la Secció d’Honor compta amb la participació de cinc bandes valencianes, entre elles Santa Cecília de Cullera i la Societat Unió Musical d’Alberic, que ja va assistir el primer Certamen de Bandes al 1886, i que des d’aquell any ha anat sempre que ha pogut, i que es aquest moment esta vivint un gran moment. I es que si sempre que ha pogut ha participar a aquest Certamen i altres com el de Cullera, Campo de Criptana, etc. en la última dècada esta Banda de la Ribera Alta ha vist com ha augmentat tant la seua plantilla de músics, amb les noves incorporacions dels nous educands, així com amb la recuperació de músics amateurs que ja havien deixat esta banda. Al mateix temps, també ha augmentat la seua qualitat musical, que es veu reflectida amb els premis i puntuacions que ha aconseguit als últims certàmens. I es que en l’última dècada, la Societat Unió Musical d’Alberic ha participat a:

 

  • 2004 : Certamen de Cullera. Premi Especial a la Desfilada, Primer Premi i Premi a la Millor Banda del Certamen.
  • 2005: CIBM Ciutat de València – Secció Primera: Primer Premi.
  • 2007: CIBM Ciutat de València – Secció d’Honor: Segon Premi.
  • 2009: Certamen Internacional Vila d’Altea – Secció Simfònica: Primer Premi.

Dirigida pel seu director titular el mestre Daniel Ferrero i Silvage, actuaran al Palau de la Música de València el diumenge 24 de juliol, a les 17:30 hores, i interpretaran el pasdoble “La Morera”, de Daniel Ferrero i Silvage. A continuació, interpretaran l’obra obligada d’aquesta secció d’Honor, “De Causis, The Order of the Chaos”, del valencià Francisco Zacarés Fort. Després, com a obra lliure, interpretaran “A Cotswold Symphony” de Derek Bourgeois.

Ja saben, si els agrada gaudir de la música de banda, poden acudir al Palau de la Música de València el diumenge 24 de juliol, a les 17:30 hores (entrada gratuïta), per a escoltar l’actuació de la Societat Unió Musical d’Alberic. Molta sort per a esta banda, que està treballant de valent.

Josep Puig Torres

 PROGRMA DEL CERTAMEN EN TOTES LES CATEGORIES:

SECCIÓN TERCERA – Jueves 21 de julio

Palau de la Música 18’00 h

Obra Obligada: «The Hounds of Spring» de Alfred Reed

COMPLESSO BANDISTICO FORNOVESE ETTORE ZUFFARDI (ITALIA)
Director: Francesco Zarba
Pasodoble: «Tercio de Quites» de Rafael Talens Pelló
Obra libre: «Divertimento» (1.- Opening Fanfare. 2.- Barcarola. 3.- Humoritmique.
4.- Sweet Tune. 5.- Ballu Tundu) de Lorenzo Pusceddu

SOCIEDAD UNIÓN MUSICAL ALGUEÑENSE DE ALGUEÑA (ALICANTE)
Director: José Antonio Antolín Polo
Pasodoble: «Los dos Adolfos» de José Mª Martín Domingo
Obra libre: «Valhalla» de Francisco Zacarés Fort

BANDA SINFONICA JUVENIL DE NOCAIMA (COLOMBIA)
Director: Jesús Orielso Santiago Jácome
Pasodoble: «Pepita Greus» de Pascual Pérez Choví
Obra libre: «Poeta y Aldeano» de Franz von Suppé

SOCIEDAD MUSICAL «UNIÓN DE PESCADORES» (VALENCIA)
Director: Didac Bosch Alcáina
Pasodoble: «Conchita la Rosera» de José Rafael Pascual Vilaplana
Obra libre: «Spartacus» de Jan van der Roost

AGRUPACIÓ MUSICAL «SANTA CECILIA» DE ADOR (VALENCIA)
Director: Ramón García i Soler
Pasodoble: «Felo» de Ramón García i Soler
Obra libre: «JAD-A-DAJ» de Carlos Pellicer

BANDA MUSICALE CITTÀ DI PROCIDA (ITALIA)
Director: Francesco Trio
Pasodoble: «Consuelo Ciscar» de Ferrer Ferran
Obra libre: «Al Piemonte» (1.- Insegne gloriose. 2.- Notturno sulle Alpi.
3.- Macchine e cuori) de Carlo Alberto Pizzini

ALABAMA DIXIELAND JAZZ BAND – (Banda Invitada)
Director Invitado: Antonio Damián Hernández Hernández

Programa:

«Fly me to the Dixieland» de Bert Paige & Pol Stone
«Dixie» de Dan Emmett
«Seguidillas de Alabama» de Juan Carlos León «Mosco»
«Deep River Blues» Tradicional
«Dixie down beat» de Zep Meissner & Irving Mills
«Polka Alabama» de Juan Carlos León «Mosco»
«Just a closer walk with thee» Tradicional
«Easy winner» de Scott Joplin
«Arroró Alabama» de Juan Carlos León «Mosco»
«Muskrat Ramble» de Edward «Kid» Ory


SECCIÓN SEGUNDA – Viernes 22 de julioPalau de la Música 18’00 h    

Obra Obligada: «El Festín de Baltasar» de Salvador Giner Vidal

BANDA MUNICIPAL DE MÚSICA DE VILLAROBLEDO (ALBACETE)
Director: Julián Lozano Pareja
Pasodoble: «Rafael Mauricio» de Rafael Talens Pelló
Obra libre: «Polifemo» de Andrés Valero Castells

UNIÓN MUSICAL TORREVEJENSE DE TORREVIEJA (ALICANTE)
Director: Jaime Belda Cantavella
Pasodoble: «Tercio de Quites» de Rafael Talens Pelló
Obra libre: «Fourth Symphony» (1.- Lento Sostenuto.
2.- Intermezzo. 3.- Tarantella) de Alfred Reed

TRONDELAG UNGDOMSKORPS DE TRONDHEIM (NORUEGA)
Director: Kristian Melby Nilssen
Pasodoble: «Amparito Roca» de Jaume Texidor Dalmau
Obra libre: «Paganini Variations» de Phillip Willby

SOCIETAT ESCOLA MUSICAL «SANTA CECILIA» DE L’OLLERIA (VALENCIA)
Director: Pere Molina i González
Pasodoble: «Las Arenas» de Manuel Morales Martínez
Obra libre: «Expedition» (1.- Danza del Puerto. 2.- Galeras. 3.- Antártida.
4.- Deshielo-Alúd. 5.- Soledad. 6.- Retorno) de Oscar Navarro

ATENEU MUSICAL «LA LIRA» DE CORBERA (VALENCIA)
Director: Samuel Pérez Ortega
Pasodoble: «Novecento» de Joan Enric Canet Todolí
Obra libre: «Valhalla» de Francisco Zacarés Fort

ORQUESTRA DE SAXOFONS DE LA COMUNITAT VALENCIANA – (Banda Invitada)
Concierto: «TRIBUTURRALDE» Tributo a Iturralde
Director: Rafael Doménech Vives

Programa:

«Memorias (Tríptico) Lisboa – Casablanca – Alger» de Pedro Iturralde
Telmo Gadea, piano
Oscar Egea, saxofón alto solo
Carlos Ballester, saxofón barítono solo

«Tribute to Trane (Like Coltrane)» de Pedro Iturralde
Javier Malonda, saxofón tenor solo

«Old Friends (Jazz-Bossa)» de Pedro Iturralde
Javier Malonda, saxofón alto solo

«Zorongo Gitano (Andalucismo)» de Pedro Iturralde
Javier Malonda, saxofón tenor improvisación
Imma Martínez, saxofón soprano solo


 

SECCIÓN PRIMERA – Sábado 23 de julio

Palau de la Música 10’30 h

Obra Obligada: «Concert per a Orquestra de Vents i Percussió» de Ferrer Ferran

BANDA DE MÚSICA MUNICIPAL DE CALDAS DE REIS (PONTEVEDRA)
Director: Daniel Portas González
Pasodoble: «Enrique Melio» de Simón Cruceiro
Obra libre: «Marea Negra, Sinfonía nº 1» (1.- Espertar nas Rías Baixas.
2.- Prestige, o afundimento. 3.-Marea Negra. 4.- Marea Branca) de Antón Alcalde Rodríguez

UNIÓN MUSICAL DE GODELLETA (VALENCIA)
Director: Jesús Perelló Fuster
Pasodoble: «Teatro Montecarlo» de Aurelio Pérez Perelló
Obra libre: «Dragon Elliot, Poema Sinfónico a un Dibujo» de Juan Gonzalo Gómez Deval

Palau de la Música 17’30 h

ASSOCIAÇAO RECREATIVA MUSICAL AMIGOS DA BRANCA (PORTUGAL)
Director: Paulo Martins
Pasodoble: «Marta Agustín» de Pere Sanz Alcover
Obra libre: «A Cotswold Symphony» de Derek Bourgeois

SOCIETAT MUSICAL «LA NOVA» D’ALCOI (ALICANTE)
Director: Juan Doménech Calaforra
Pasodoble: «El Capitán» de Camilo Pérez Laporta
Obra libre: «Extreme Make-Over» de Johan de Meij

CENTRO INSTRUCTIVO MUSICAL DE BENIMACLET (VALENCIA)
Director: José Miguel Sanz García
Pasodoble: «Marcha Española» de Julio Gómez
Obra libre: «Sinfonía nº 2» (1.- Elegia, 2.- Variazione Interrotte,
3.- Finale) de James Barnes

SPANISH BRASS LUUR METALLS – (Banda Invitada)
Componentes:

Carlos Benetó Grau.- Trompeta
Juanjo Serna Salvador.- Trompeta
Manuel Pérez Ortega.- Trompa
Indalecio Bonet Manrique.- Trombón
Sergio Finca Quiros.- Tuba

Concert: «Vibrassions»


 

SECCIÓ D’HONOR – Domingo 24 de julio

Palau de la Música 10’30 h

Obra Obligada: «De Causis, the Order of the Chaos» de Francisco Zacarés Fort

SOCIEDAD MUSICAL INSTRUCTIVA «SANTA CECILIA» DE CULLERA (VALENCIA)
Director: Salvador Sebastiá López
Pasodoble: «Las Provincias» de Vicente y Arturo Terol Gandía
Obra libre: «El Coloso, Sinfonía nº 4» (1.- Oscuridad.
2.- Duerme. 3.- La Huida. 4.- El Gigante) de Ferrer Ferran

ATENEO MUSICAL Y DE ENSEÑANZA «BANDA PRIMITIVA» DE LLIRIA (VALENCIA)
Director: Miguel Moreno Guna
Pasodoble: «Suspiros de España» de Antonio Álvarez Alonso
Obra libre: «A Day in Valencia» (1.- Sunrise over the Mediterranean, 2.- Workday,
3.- An Early Evening Walk, 4.- Late Night at a Fiesta) de Gregory Fritze

Palau de la Música 17’30 h

SOCIETAT UNIÓ MUSICAL DE ALBERIC (VALENCIA)
Director: Daniel Ferrero Silvage
Pasodoble: «La Morera» de Daniel Ferrero Silvage
Obra libre: «A Cotswold Symphony» de Derek Bourgeois

SOCIETAT MUSICAL «LA PRIMITIVA SETABENSE» DE XÁTIVA (VALENCIA)
Director: Teo Aparicio Barberán
Pasodoble: «Lola Hilario» de Teo Aparicio Barberán
Obra libre: «Gran Rusia» (1.- Antigua y Rusia Trágica. 2.- País de las hadas y Rusia misteriosa. 3.- Rusia feliz y heroica) de Chernov Gennady Vladimirovich

UNIÓN MUSICAL UTIELANA DE UTIEL (VALENCIA)
Director: Juan Carlos Civera Domínguez
Pasodoble: «La Utielana» de Luis Serrano Alarcón
Obra libre: «Sinfonía nº 5» (1.- Trauermarsch.
2.- Stürmisch bewegt. Mit gröbter Vehemenz) de Gustav Mahler

BANDA MUNICIPAL DE VALENCIA – (Banda Invitada)
Director Invitado: Fernando Bonete Piqueras

Programa:

«L’Entrà de la Murta» de Salvador Giner Vidal *
«La Bella Durmiente» de Peter I. Tchaikovsky (Arr: Fernando Bonete)
«Himne de la Comunitat Valenciana» de José Serrano

(*) In Memoriam I Centenario del fallecimiento.

Des de Riberaexpress desitgen tota la sort del mon a les bandes de la Ribera.

1 Comentario

  1. He tingut la sort de gaudir en moltes ocasions d’aquesta banda, i aquest cap de setmana ho tornare a fer a Valencia. Molta sort Alberic!!!

Dejar respuesta

Please enter your comment!
Please enter your name here